Elektromagnetické ventily

Elektromagnetické ventily

Každý moderný automatický zavlažovací systém je rozdelený na niekoľko sekcií – zón, ktoré sú spúšťané samostatne a nezávisle na ostatných sekciách. Systém je členený s ohľadom na kapacitu zdroja vody, ktorá je vždy výrazne nižšia ako celková spotreba vody všetkých inštalovaných postrekovačov a nie je teda možné ich všetky spúšťať naraz.

Ďalším dôvodom sú výrazne rozdielne parametre jednotlivých typov postrekovačov najmä intenzita s akou dodávajú vodu na zavlažovanú plochu. Tento parameter sa nazýva zrážková výška. Napríklad rozprašovacie postrekovače majú intenzitu často medzi 40-50 mm/hodinu a preto ich nemožno inštalovať do jednej sekcie napr s rotačnými lúčovými tryskami, ktoré majú intenzitu 4 krát nižšiu, len okolo 10-12 mm za hodinu.

Dôležitým dôvodom členenia do sekcií, sú rôzne charaktery zavlažovanej plochy. Podľa oslnenia či naopak úrovne zatienenie aj pre rôzne typy výsadieb. Iba vďaka rozčleneniu do sekcií je možné prispôsobiť dĺžku zavlažovania konkrétnym podmienkach. Rozdiely medzi závlahovými požiadavky rôznych plôch sú veľmi výrazné a líšia sa v rádoch stoviek percent.

Toto členenie je vždy súčasťou kvalitného návrhu systému a preto vždy odporúčame si nechať spracovať projekt zavlažovacieho systému skúsenými odborníkmi s praktickými skúsenosťami.

Všetky moderné zavlažovacie systémy sú dnes ovládané elektronickými riadiacimi jednotkami,ktoré spúšťajú uzávery jednotlivých sekcií – elektro-ventily. Väčšinou ide o solenoidné ventily s prevádzkovým napätím 24 V AC, ktoré používa prevažná väčšina svetových výrobcov, k dispozícii sú tiež 9 V DC ventily pre batériové ovládacie systémy. Štandardná veľkosť ventilov je 1 “, ktorá vyhovuje pre prevažnú väčšinu inštalácií v záhradách, pre väčšie systémy v parkoch, na futbalových ihriskách a golfových ihriskách sa potom používajú väčšie ventily komerčných radov s až 2” alebo 3 “pripojovacím závitom. Naopak, pre systémy s mikro závlahou sa často používajú špeciálne ventily, ktoré pracujú spoľahlivo aj pri veľmi malých prietokoch.

Elektro-ventily sa takmer výhradne umiestňujú do podzemných plastových šácht s odnímateľným vekom. Tak je zaistený ľahký prístup k ventilom, ak je to potrebné zo servisných dôvodov.

Dôležité je použitie špeciálnych vodotesných konektorov pre prepojenie riadiacej jednotky káblovým vedením s vlastnými elektro-ventilmi.

Automatické ovládanie zavlažovacieho systému je dnes veľmi dostupné a prevádzkovo veľmi spoľahlivé riešenie riadenia závlahového systému. Manuálne spúšťanie sekcií dnes už v podstate nenájdete. Výber vhodných ventilov vždy zverte odborníkom, ktorí z širokej ponuky elektro-ventilov vyberú vhodné typy pre konkrétne aplikácie.

Nákupný košík
Návrat hore